(Този запис е специален поздрав към Светлана Комогорова – Комата. 🙂 )
Дълго време една от големите дупки в свободния софтуер беше липсата на прилично CAD приложение. Докато не беше създаден Blender – отдавна вече не само софтуер за 3D моделиране, но и за анимация.
Част от кампанията за популяризиране на Blender (а и от развиването му – свободният софтуер се развива според нуждите 🙂 ) е правенето на филми. Дълги по десетина минути, колкото да покажат какво може софтуерът. Естествено, задължително свободни. Първият от тези филми, Elephants Dream, излезе през 2006 г. А на 30 май излезе вторият – Big Buck Bunny.
Elephants Dream ме беше оставил със смесени чувства. Анимацията беше сравнително прилична, но все пак далеч от качеството на Пиксар или Дисни. А интелектуалничещата и трудно разбираема история никак не допринасяше за качеството. Като цяло, за мен основното му достойнство е че все пак беше първият свободен филм. Затова и подходих към Big Buck Bunny с известна резервираност.
За щастие, вторият филм ме опроверга. Историята е лека и приятна, а качеството на анимацията – напълно на нивото на Пиксар. (Според мен еквивалентът му като качество е Monsters, Inc., но специалистите сигурно могат да кажат по-точно.) С една дума – филмчето си заслужава! 🙂
И двата филма са под лиценза Криейтив Комънс – Позоваване, и могат да бъдат свалени от сайтовете им, а и от много други места. (На сайтовете има достъпни и файлове с разделителна способност буквално като за кино – ако машината ви не е мощничка, не залитайте по тях.) Предлагат се във всякакви свободни формати. Музиката към BBB също е достъпна, под лиценз Криейтив Комънс – Позоваване – Некомерсиално – Без деривативи, и е разкошна. Свалил съм си и нея към филма, и съм я слушал поне 5-6 пъти. 🙂
За маниаците може да е особено ценно, че всички работни файлове също са достъпни за сваляне, работа с тях и дори пресъздаване на филма (или на съвсем друг филм, ако искате 🙂 ). Моделите на героите, фоновете, текстурите… Всичко е във формат за Blender, и работи чудесно. (Версията, с която е направен филмът, и всъщност е разработвана успоредно с него – 2.46 – бе официално пусната малко преди филма.) Огледах я – отнема час-два на човек без опит в компютърната анимация, докато разбере кое какво е и как се работи с него, но после е истинско удоволствие, особено на голям екран.
Приятно гледане – и приятно приключение с Големия Мъжкар и тримата гризачи! 🙂
Ти имаше един запис, в който твърдеше че Динозаврите на Дисни са по добри от всичко правено от Пикксар:) В този смисъл – как е това филмче в сравнение с Дисни?
Уви, още е назад от “Динозавър”. Този филм е просто железен. Не знам с какъв софтуер и колко труд са го правили, ама е почти с качеството на реални снимки…
Имаш грешка в URL-а на Big Buck Bunny. Иначе се сваля от сайта 😉
За анимацията мненията ни много се различават.
Big Buck Bunny –
История
Надявах се, че има някаква еволюция от садистично унизителните шегички на Том и Джери насам… Вместо това можах да се насладя на птица, акаща върху катерица, употребена като живо хвърчило и на гавра с трупа на пеперуда.
Визия
Не мога да разбера защо птицата е 1 към 1 птицата от For the Birds на Пиксар. Има много странни като изчистеност и стерилност обекти в гората, рязко контрастиращи един с друг.
Elephant’s Dream
История
Минах през няколко версии за това какво се случва и не можах да открия нещо, което цялостно да работи, дори свят в стил “Матрицата”. ВЪПРЕКИ ТОВА ми хареса повече – защото е фантастика и защото е мрачна. Така че ме остави само с положителни чувства.
Визия
Една анимация е готина заради стила си, все пак. Машините, органичните неща и обстановката в ED бяха доста приятни като консепти. Така че визията много повече ми хареса от чисто художествена (не технологична) гледна точка. Анимацията в Big Buck Bunny не е по-добра, просто с хора грешките и липсите повече си личат (хора се правят трудно).
Blender е сериозен проект с много достойнства, но изобщо не бих го нарекъл “прилично CAD приложение”. Около половината компютри в офиса, в който работя, използват Уиндоус, поради липса на добър (“приличен” не е достатъчно в случая) аналог на AutoCAD. Blender не е решението.
@[vladi]: Грешката поправена. 🙂
@Жилов: Тук е малко въпрос на вкус.
@Спас Колев: Да, още не е на нивото на AutoCAD – но има потенциала да стане. А дали ще го реализира, ще видим.
Гриша, искам да ти благодаря за това, че направи информацията за филмчето достояние на всички, които четат блога ти. Big Buck Bunny е наистина фамозно творение: разкошна анимация, изненадващи събития, куриозни моменти, завладяваща музика. Децата са в състояние да гледат филмчето до безсъзнание и обратно: ахкат, пищят, коментират, викат “Бягай, зайче, бягай!”… И искат пак, и пак, и пак. И пак.
Ние с М не оставаме по-назад. Улавям се, че ако нямам манджа на котлона и аз сядам пред телевизора. Абе не омръзва, пусто филмче! Всеки път се смея на хвърчилото, честно! Чак е смущаващо…
Едва ли си съзнавал, че с тази си публикация ще предоставиш още един катализатор за смях в нашето семейство. Допускам, че целта ти е била друга 😉 Но резултатът, поне при нас, е такъв. И го дължим на теб.
Затова, отново ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!