Преди няколко дни писах за една уникална книга, преиздадена наскоро след почти 90 години. Казва се “Опит за психологически анализ на нашия обществен живот”, а авторът й, д-р Никола Кръстников, е първият хабилитиран български невролог и психиатър. И е актуална и днес точно както в деня на първото й издаване.
Психологически анализи на българския обществен живот и на българина – с лопата да ги ринеш. Повечето са упражнения по интелектуалничене на видни или кандидат-видни културтрегери или кандидат-културтрегери. Опит да бъдат поднесени в книжовен вид популярни злобни вицове. Но дори и малкото истински и искрени опити по темата са като ментета в сравнение с анализа на д-р Кръстников. Категориите са твърде различни.
Едно, защото той търси не как да се самоизтъкне колко е над “простите и диви българи”, като очерни и принизи околните. Това е правено изобилно и щедро и преди него от тогавашния еквивалент на днешните форумни псувачи. Той се опитва да разбере българина изотвътре, какъвто е, с лошото и доброто му, не със злоба и чернодушие, а с мъдростта на науката. А научни познания и бистрота на ума определено е имал и в излишък.
И второ, защото се опитва не да осмее българина, пък дори и с най-добри намерения. Надали би надминал Алеко Константинов. А защото иска да постави на черните неща у нас диагнозата, която би ни помогнала да се излекуваме от тях. Кръстников е от тези лекари, които при война отиват на фронта, защото чувстват като техен дълг да са където има най-много нужда от тях, дори ако рискуват живота си. И това си личи в труда му.
На Румяна Николова от Велико Търново дължим откритието на тази забравена книга, и повторното й преиздаване. Пак тя и осъвремени езика на книгата, направи я разбираема за нас, без да изгуби нищо от съдържателността и чара на оригинала. И, най-сетне, на нея дължим разрешението този текст да бъде публикуван в Интернет под лиценза “Криейтив Комънс – Признание – Некомерсиално – Без деривативи”. С което според мен тя тихо и ненатрапливо зае заслужено място сред будителите на българския народ. Благодаря й от сърце, от името на цялата Интернет общност, и на всички хора в нея, които не са забравили, че са хора.
За книгата… всъщност, тя може да говори за себе си по-добре от мен. Ето HTML версията; може да бъде намерена и в други формати на страницата с разкази тук, в раздела за гости. (Простете ми за нахалството да я нареждам до свои произведения – просто нямах къде другаде да я сложа.) Четете я, тя го заслужава. Разпращайте я на други. И си помислете дали не си струва да я имате – дори само за да можете да я заемате на всеки, който няма достъп до Интернет, но би се радвал да я прочете.
Струва си да я имам и да я разпространявам, ще се опитам!
Благодаря – това е много ценно съкровище наистина. Ще я прочета и разпространя с удоволствие, защото това е тема, която винаги ме е вълнувала, пък и щом казваш, че е поднесена именно по този начин – без поставяне на автора над останалите, със сигурност знам, че ще ми хареса 🙂
Григоре, какво стана напоследък, от два дни много бавно ми се отваря блога ти? Да не си сменил хоста? (хвоста? 🙂 )
@Atanas Boev: Може би има голям наплив покрай книгата на Кръстников 🙂
Аз я имам, т.е. ние с Кал и я започнах и ми е прелюбопитно да я довърша – но покрай още изпити до 19 февруари, ще стигна до нея чак по натам… сега си чета Дейвид Зиндел и ми действа много добре посред лекциите.
Иначе съм убедена, че имаме точно такава нужда от точно такава книга и я разпространяваме. Другаря Ангел от Човешката библиотека си взе цели 5 книжки, мисля.
Да ме поправи ако греша. 😉
Аз прегръщам!
Габи
Аплодисменти за Румяна. Много смела постъпка да публикува информацията под Creative Commons. Браво.
А може ли книжката да се купи? 🙂 много добре би било ако може да стане със запис по пощата или знам ли и аз как точно. Ако може къде? Защото, веднага ми изникна нужда от 2 броя: за мен и за подарък. Мисля че при ако госпожата успее да организира някаква лесна форма на разпространение на офлайн версията, онлайн версията ще им донесе значителни продажби. Труда си е труд и трябва да се заплаща но знанието е по ефективно когато е свободно
@Никола: Наистина е много смела постъпка. Ако успее да си организира и лесна възможност за продажби, съм сигурен и че смелостта ще бъде възнаградена. 🙂
@mdam: Пробвайте да се свържете с адреса publisher (в) pr-office.org. Понякога не си чете е-майла по седмица и повече, но това е единственият пряк контакт с нея, който имам.
Книгата може да се поръча на http://www.photochoice.eu. Посочени са и начините за плащане.
Има я и в “Пингвините”, но там комисионната, която вземат е по-голяма от разходите по пощата. Цената е 6 лв. В блогърския вариант е включен само текста на д-р Кръстников, в книгата има и други данни, които на са под Creative Commons и не са разрешени за публикуване.
Благодаря за хубавите думи,
Румяна Николова
…а както писах и в един преден пост – все още има няколко свободни бройки при Ерманд в София. Мисля. 🙂
Pingback: K.I.S.S. » Blog Archive » За нас - българите
по добър психологически анализ на българина от този на Атанас Буров здраве му кажи.
цитат от книгата на Памукчиев “срещи с Буров”:
Един народн, който има 165 официални и църковни празници годишно, в които работата се смята за грях, може ли да бъде трудолюбив?